Přepluli jsme La Manche

Kanál La Manche neboli Anglický kanál odděluje ostrov Velké Británie od severní Francie a je nejrušnější lodní dopravní cestou na světě. Ve francouzském přístavuDunkerquejsme se nalodili na obrovský trajekt, což už pro mnohé ze studentů OA a VOŠS byl jeden z největších zážitků. Bílé křídové útesy na pobřeží Anglie v přístavu Dover jsme spatřili 3. září. Pro dokreslení té správné atmosféry byla cesta z Doveru zahalena hustou mlhou, ale Londýn nás přivítal nádherným slunečným počasím. Po dlouhé cestě jsme byli unavení a ospalí, ale stačila rychlé hygiena na benzinové stanici a už jsme se vydali zjišťovat, zda je to v tom Londýně takové, jak jsme se o tom učili ve škole.

První den jsme začali procházkou po nábřeží řeky Temže kolem obřího kola London Eye s českou stopou. Přes most jsme se vydali na prohlídku Westminsteru a viděli jsme Houses of Parliament, Big Ben, Westminster Abbey, Downing Street 10 a stáje královské jízdní gardy. Prošli jsme St. James´s Park a žasli nad krásnou přírodou uprostřed rušné metropole. U Buckingham Palace jsme obdivovali výměnu stráží a pak jsme pokračovali na náměstí Piccadilly Circus a Trafalgar Square do Covent Garden. Krmení ochočených veverek, focení s koníčky, policisty, vojáky královské gardy a selfíčka u nejznámějších památek nebraly konce. Ale na nás čekaly hostitelské rodiny s teplou večeří, a tak jsme museli centrum města dočasně opustit.

Druhý den jsme dopoledne vyrazili na okružní jízdu Londýnem a viděli jsme zajímavá místa, která bychom pěšky nezvládli navštívit. Odpočatí a plní sil jsme vyrazili na nákupy. Paní průvodkyně nám ukázala obchody, kde nakupují členové královské rodiny, ale po rychlém nahlédnutí do těchto obchodů a s ohledem na výši našeho kapesného jsme všichni skončili na Oxford Street v Primarku. Zakoupené luxusní modely si budeme průběžně předvádět ve škole. K dalším nezapomenutelným zážitkům patřil výlet do Warner Bros Harry Potter Studio ateliérů, kde se točily filmy o Harry Potterovi. K vidění byly rekvizity z filmů, celé ulice v Bradavicích, ukázky triků, k ochutnání máslový ležák, k vyzkoušení létání na nimbusu… Neuvěřitelné! Koukali jsme na to s otevřenou pusou a užívali si to jako malé děti. To se nedá popsat, to se musí zažít.

Další den naše putování pokračovalo do univerzitního města Cambridge. Studenti OA si šli prohlédnout město a my z „vošky“ jsme jeli do Emmaus – komunitní centrum pro lidi, kteří měli problém s alkoholem nebo drogami a skončili na ulici. V tomto zařízení klienti bydlí a pracují v kuchyni, na zahradě, starají se o zvířata, opravují starý nábytek, třídí zboží, prodávají zboží nebo obsluhují návštěvníky v kavárně. Zařízením nás provedl Seamus a všechny nás nakazil svým entusiasmem a pozitivní energií. O svém životě a cestě do Emmaus napsal knížku, kterou si mnozí studenti koupili a získali i věnování s podpisem autora. Z Emmaus jsme se vrátili do Cambridge a po rychlé prohlídce města a jeho hlavních kolejích St. John´s College a King´s College jsme šli na „punting“ –  projížďku po řece Cam. Měli jsme možnost vidět město z jiné perspektivy, Most vzdechů, slavnou kaplí a The Backs.

Poslední den jsme se vrátili do Londýna, abychom si prohlédli  Greenwich, loď Cutty Sark, tunel pod Temží, Královská observatoř, nultý poledník, City of London, Tower of London, Tower Bridge,  Bank of England, London Museum, St. Paul´s Cathedral a Millennium Bridge. V podvečer jsme už museli odjet do Doveru, trajektem do Calais a nekonečnými dálnicemi zpět do Ostravy.

Domů jsme přijeli utahaní jako koťata, ale se spoustou nezapomenutelných zážitků, zkušeností a veselých historek z našich hostitelských rodin. Naši náhradní taťkové a mamky důkladně prověřili, jak umíme nebo neumíme anglicky a my jsme zase pozorovali, jak bydlí, jak tráví večery, jak milují své domácí mazlíčky, jak vychovávají nebo spíše nevychovávají své děti a jaké roztodivné kombinace potravin jsou schopni poskládat na talíř. To všechno patří k Anglii. Bude nám smutno, ale my se tam vrátíme. Protože když se jednou zamilujete do Anglie, je to láska na celý život.

3. kolo přijímacího řízení

  • Neudělali jste maturitu?
  • Ještě jste se nerozhodli, co dál po maturitě?
 
Nevadí - čekáme na Vás!!!
 
Přihlášky ke studiu v dalším kole přijímacího řízení si můžete podat do 21. 9. 2018.
 
Více informací naleznete zde.
 
 

Další informace